Boşanma Davasının Süreci Nasıl İşler ?

10/05/2017

            Boşanma ortak hayatın artık bir arada sürdürülemeyeceğinin tarafların birlikte veya taraflardan birinin ileri sürmesi durumudur.

 Boşanma davası açmaya karar veren taraf veya tarafların ilk yapacakları iş bir dava dilekçesi yazarak mahkemeye başvurmaktır. Ancak yapılan ilk ve belki de en büyük hata dava dilekçesinde boşanma davası sebeplerinin eksik, yanlış, delillendirilmeden bir avukat yardımı olmadan yazılmasıdır. Boşanma davası dilekçesinin yetkisiz mahkemeye veya görevsiz mahkemeye verilmekte bu nedenle taraflar davaların reddi sonucu ile karşı karşıya kalmakta ve büyük bir zaman kaybı yaşamaktadırlar. Boşanma davası ve sonuçlarından velayet, nafaka, mal rejimi, tazminat taleplerine ilişkin davanın bir avukatın yardımı olmadan takip edilmesi veya davalı konumunda iseniz bu davaların avukatsız takip edilmesi büyük hak kayıplarına yol açabilmektedir.

            Aile mahkemeleri tarafından boşanma davası görülür ve karara bağlanır. Aile mahkemelerinde taraflar arabuluculuğa başvurabilir veya yargılamaya mahkeme tarafından devam edilir ve sonuçlandırılır.

            Boşanmaya karar veren kişi öncelikle boşanmanın anlaşmalı boşanma davası mı yoksa çekişmeli boşanma davası şeklinde mi açılacağına karar vermelidir. Anlaşmalı boşanma davası prosedürü ile çekişmeli boşanma davası prosedürü başta davanın süresi olmak üzere birbirinden çok farklı prosedürlere tabidir. Bir anlaşmalı boşanma davası bir günde sonuçlanabilirken çekişmeli boşanma davası 1 yıl veya 5 yılda da sonuçlanabilmektedir.

Kaldı ki anlaşmalı boşanma davalarında bir anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanıp mahkemeye sunulması gerekmekte iken çekişmeli boşanma davalarında hiçbir protokole gerek yoktur. Ancak burada çekişmeli boşanma davası açılmış ve devam ederken tarafların boşanma konusunda anlaşarak çekişmeli boşanma davasını anlaşmalı boşanma davasına dönüştürme hakları bulunduğunu da hatırlatmak gerekir.

 

Facebook'ta Paylaş
Google
Please reload

Son Makaleler

Please reload

Arşiv

Please reload

Bizi Takip Edin

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon

Cevizli Mahallesi, Seyitgazi Sokak, Özcan Apt.

No:8/12, Kartal/İstanbul